ÖZEL AVLAK

ÖZEL AVLAK

Mesajgönderen M.Erdem Yalcindag tarih Çrş 1. Şub 2012, 20:52

Özel avlak deyince aklimiza adindanda anlasildigi gibi avlagin tek kisiye ait oldugu meydana cikiyor.

Bu bence güzel bir olay kisinin kendine has bir avlagi olmasi bundan daha iyi birsey

olabilir mi?Konuyu biraz daha acacak olursak öncelikle kisi kendi avlagini tam olarak bilir neyin nerede ,örnegin

nerede tilki ini nerede kekliklerin konakladigini (mevsime göre degisiklik normaldir),su varsa ördek veya kazlarin

ugrayip ugramadigini,domuz varsa nerede yasadiklarini bilir ve ona göre tedbirini alir dogrusuda budur bence.

yani istedigi zaman ve her türlü sart altinda avin kralinida yapar ve kimsede birsey diyemez ama bu planli

olmalidir yani günlük degil senelik oldugu gibi uzun süre dahada güzellestirecektir avlagi tabi buda ön calismayla

olacak bir üründür.Örnegin cok sert gecen kislarda hayvanlar yemlenir.Özel yemlikler yapilir.Yani hayvani saldik

cayira mevlam kayira isi olmaz hersey rasyonel sekilde olmalidir ki hayvanda cogalsin.Bunu kimin icin yapiyoruz

kendimiz icin mi hayir hepimiz icin nedenine gelince cogalan hayvani kesinlikle sabit bir sekilde belli bir bölgede

tutamazsiniz tutsaniz bile bir kismi hani diyelim iyi bir beslenmeyle olabilir ama doganin kanununda "HIC BIR YABAN

HAYVANI" kimseye ait degildir der almanyada.Dolayisiyla cogalan hayvan sahayi dogal olarak genisletecekdir.

BUndan sunu cikarmaliyiz,herkesin bir avlagi olsa herkes kendi avlagi ile ugrasir dolayiyisiyla populasyon

artacakdir yerine göre 1-2 sene avlanmayacaksiniz.Neden hayvanin üreyip cogalmasi icindir.Sistem budur avrupada

bizde neden olmasin?Ikinci bir olay ben Berlinde avlak sahibi bir avciyim 700Hk avlagim var.Örnek vermemdeki neden

özel avlagin nasil isledigini anlatmak acisindandir.Bu benim avlagimda ben 5 senedir avlaniyordum.Su anda 3 senedir

avlak sahibi olarak avlanmakdayim.Benden önceki avci ne varsa hemen hemen temizledi diyebilirim nedenini aciklamak-

ya gerek duymuyorum.Avlagi teslim aldigimda bir elin parmaklarini gecmeyecek sayida karaca vardi,sülünler ve tavsan

adedi sayiya düsmüstü.Ben ne yaptim?Iki senede hemen hemen bir sey vurmadim.Simdi 40 üzerinde sirf karaca var su

anda eylül sonu ücte bir daha artacak ve cogunlukda disiler var iste bunlar benim ana sermayem?Ava ciktiginizda her

yerde sülün tavsan ördek görüyorsunuz güzel bir sey degil mi?Avci hep vurmamali yerine göre parmagini dik tutmasini

bilmek zorunda olmalidir.Belli bir sayiya da ulastikdan sonrada vurmakla bile bitmez.Yani avci ÜRETEN de olmali.

Tabi buradaki sisteme göre avlagi olan kisi avlagin büyüklügüne göre yanina avci alabilir tabi bununda bir ücreti vardir.

Avlaga giren avci bu ücretten haric vurdugu avida satin almak zorundadir.Bu da avlak sahibine bir getiridir tabiki oda

avlaga para ödemektedir.Örnegin bu avlak sistemi Türkiyede uygulansa bence cok iyi olur.Tabi bunu cogu arkadas kabul

etmeyebilir etmek zorundada degillerdir bu onlarin görüsüdür saygi duymak gerekir.En azindan av sistemlestirilmis olur.

Su an avlak sistemi olmadigi icin Türkiyede herkes genel pulunu aliyor heryere gidiyor.x sehri avcilari y sehrine gelip

ne cikarsa duman ediyorlar ortaligi neden kendi avlaklari olmadigi icin halbuki kendi avlaklari olsa bu tahribati istesede

yapamaz yarin yine kendisi ve arkadaslari avlanacaklardir.Iste olay budur degerli arkadaslar ama biz olayi bu sekilde

görebilecek mesafedemiyiz orasida ayri bir konu tabiki.
Resim
Kullanıcı avatarı
M.Erdem Yalcindag
Administrator

Re: ÖZEL AVLAK

Mesajgönderen musakaya tarih Pzr 17. Şub 2013, 22:21

Alman devleti bu işin denetimini nasıl yapıyor?
Avlağına izinsiz girenlerin,
Düzensiz avlananın yada avlağı kurutanın,
Avcı sayısına göre avlak dağılımını
Bunlar gibi hususların denetimini nasıl yapıyor?
Musa KAYA
Dost arayana allah yeter...
musakaya

Re: ÖZEL AVLAK

Mesajgönderen M.Erdem Yalcindag tarih Cmt 16. Mar 2013, 19:08

Merhaba Musa,

Burada avcilarin bagli oldugu kuruluslar yani kulüb bazinda birimler vardir.Bunlarda av federasyonuna baglidirlar.Zaten senelik vurulan av miktarlari avlak

sahibi tarafindan oraya bildirilmek zorundadir ki ona göre istatisdik yapilir.Bu islem kücükden büyüge dogru olur.Yasak avlanmak yoktur burada zaten olamaz

cünkü avci ona göre yetistirildigi gibi herkes kendi avlaginda veya avlanmak icin izin aldigi avlakda avlanmak zorundadir yoksa bir sikayet sonunda lisanssi

hemen iptal edilir ki bu lisanssi almanin ne kadar cok zor oldugu bilen avci böyle bir seyi deneyemez.Olay budur.Bizde de olmasi gereken bir sistemdir bence

yoksa öyle 15 günlük kurslar bir sey kazandirmaz bence.Hosca kal Musa.
Resim
Kullanıcı avatarı
M.Erdem Yalcindag
Administrator

Dön Makale & Köşe Yazıları/Artikel & Pinnwand

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir