Izmir Köpek Yarismasi Hakkinda

Izmir Köpek Yarismasi Hakkinda

Mesajgönderen M.Erdem Yalcindag tarih Sal 1. Nis 2008, 11:19

Degerli Arkadaslar,

Gecen sene 20-21 Ekimde Izmir'de FCI kurallaraina göre yarisma yapilacagi aylarca evvelinden
SAYFAMIZDA büyük bir baslik olarak yayinlanmisti.Bende iki köpegimle bu yarismaya katildim.Basta
aylarca sitenin basinda yarisma FCI kurallarina göre yapilacaktir ibaresi kullanilmasina ragmen böyle bir
uygulama olmadigini yarismadan sonra anladim.
FCI(ULuslaraarasi Köpek Irklari Federasyonu)Görevi köpeklerin irkina ait özelliklerini korumak,
gerekli yenilikler sunmak buna bagli olarak ve kisacasi irki saf tutmaktir.Almanyada VDH(Köpek Irklari
Federasyonu )vardir. Bu iki federasyon biribirlerinin tamamlayicisidir.FCI de alinan kararlar VDH tarafindanda
kabul edilir.Bunun terside gecerlidir.Yarisma öncesi yarismaya sadece secereli köpeklerin katilacagini sordum
yanit evetti.Zaten eger yarisma sözüm ona FCI kurallarina göre yapilacaksa prosedür bu olmak zorundadir.
FCI de 7.Kategoride yer alan köpeklere sira gelince:secereli köpeklerin azligindan dolayi (bana söylenilen
buydu).Seceresiz yani ne idügü belirsiz köpeklerde yarisma dahil edildi ki bu dünyanin hic bir yerinde ne
görülmüs nede duyulmustur ama maalesef Türkiyede bu uygulamaya bende sahit oldum.Düsünebilyormusunuz aylarca
sitede bunun FCI !!!!!kurallari sarkisini oku ve netice böyle olsun.Yarismalar köpek sayisina göre yapilmaz,kurallara göre
yapilir,bilmiyorsaniz ÖGRENIN.Bilmemek ayip degildir.Evet böyle yarismalari organize etmek cok fevkalade bir sey fakat
akabinde yapilan bu büyük hata hic affedilmez.Burada almanyada bile sinavda adamlar 4 sayisini gecen köpeklerde ikinci bir grubu aciyorlar.Bilmem bu sizlere bir sey ifade eder mi?

Eger FCI kurallarina göre yarisma yapmak amac degil arac olarak kullaniliyorsa cok yanlis.Eger üretici
reklami yapmak istiyorsaniz böyle bir platformu zedelemeyin derim bence.O zaman isim degistirilir Ali Rodoplu veya
Mehmet Sisamli adina yarismalar tertip edersiniz uygunuda budur.FCI isminde böyle seyler olmamali.Diger eksiklikler
bence 1-Hakem olayi.FCI de yarisma cesitleri :a-Köpek güzelligi yarismasi(Köpegin irk özelliklerini tasimasi)b-Field Trail,
c-Su Aramasi,d-Kan izi aramasi,d-Köpek sinavlari v.s....Bu bölümlerin hakemi olmasi gerekir.Bu gelen hakem hangi bölüm
hakemidir,bilinmiyor?Ikinci bir olay tercüman olayi:Bir Bulgari göcmeni Türkceden Bulgarcaya tercüme yapiyor,bunun dogru
veya yanlis tercüme yapip yapmadigini nereden bilebiliriz.Kendisi yeminli tercüman degildir.FCI hakemleri genellikle yabanci
dil bilirler.Neden araya bir tercüman konuluyor? Bu tercümani kim bulmustur?FCI catisi altinda
yapilan yarismalarda böyle yanlisliklar hos seyler degil.Ama böyle Türkiyede uygulaniyorsa baska bir neden aramak gerekir?Kac seferdir yarisma yapiliyor Bulgardan baska FCI hakemimi kalmadi mi
dünyada?
Bulgar ve Romenleri cok iyi tanidigim gibi süphesiz ki benden daha iyi taniyan arkadaslarimizda
vardir icimizde.Bulgara verin 100 dolari tüm sülalesine merhaba dersiniz.Parayi verdiniz mi sizi dünya sampiyonu bile yapar bunuda ekstra olarak söylüyorum ama böyle dereceler benim acimdan
kaale alinacak degeri olmayan seylerdir.Tabiki bunlarla mutlu olabilecek ve kendinin reklamini yapan düsünce eksikligi olanlar mevcuttur.Ben her zaman herseyde ter akitarak basariya imza atmisimdir aksini iddia eden varsa burdayim ve aslanlar gibi bekliyorum.Alnim acik.Böyle FCI
adi altinda yapay yarismalara sadece esefle bakiyorum ve diyorum ki cok yazik.O kadar köpek
sahibini üzüyor fakat istediginizinde reklamini bal gibi yapiyorsunuz.Sizleri buradan kiniyorum.
Mustafa Erdem Yalcindag
Resim
Kullanıcı avatarı
M.Erdem Yalcindag
Administrator

Re: Izmir Köpek Yarismasi Hakkinda

Mesajgönderen sebiltrofe tarih Çrş 2. Nis 2008, 14:19

doğruyu dokuz köyden kovarlar diye bir ata sözü var ama illede 10 köydede doğruyu savunmak lazım okudum diğer sitelerde birilerinin yarasına tuz atmışsın avazı çıktığınca bağırıyor leri geri konuşuyor türkiyenin gerçeğiymiş diye atıp tutuyor. Mustafa abi bu yazıyı yazmakla tek olan gerçeği ortaya çıkardın kim ne yazarsa yazsın gerisi boş. eline sağlık
Cemil DURMAZ
sebiltrofe

Mesajgönderen M.Erdem Yalcindag tarih Cum 9. May 2008, 10:31

Degerli Arkadaslar,

Bu yaziyi bir kac av sitesinde yayinladim bazilari konunun boyutunu anlamis bir kac cevapla gecistirdiler ama bazilari ise top tüfek ve bazuka ne varsa ver yansin Tahsin hesabi.illaki benim yazdiklarimi kimse kabullenmek zorunda degil bende bunu kabul ettirmek zorunda zaten hic olamam.Fakat olay bu degildir ben Izmirdeki yarismanin yanlis oldugunu
secere ve seceresiz köpeklerin ayni platformda tutulamayacagini yazdim aman Allah ......basimiza neler geldi neler?Hatta bazi arkadaslarimiz mera yarismasiyla Izmirdeki yarismayi karistirmislar.Tabiki
olayi tam anlamiyla ve bilincli arkadaslarimizda var onlarida burada bildirmek isterim fakat olayin ince nüanslarini fark edemeyen fikir kitligina sahiplerden Allah hepimizi korusun.Cahille ugrasmak deveyi hendek atlatmaktan zordur demis atalarimiz.Yerden göge kadar haklilar.Evet ben bunu bir defa burada teyid ediyorum.
Degerli arkadaslar,bir tarafta 20-25 göbek gerisi olan bir köpek diger tarafta sadece anne veya babasi bir köpek bunlari ayni terazinin kefesine koymak mümkün müdür?Tabiki degildir sonra secere sadece bazilarina göre kagit parcasiymis
onlar öyle düsünüyorlar tabiki herkesin görüsüne saygim var ama belirli kurallar icinde.Konunun icerigini bilme ama kelam kesmeye gaz vermeye geldimi anlat kardesim cevat.Yok öyle..biliyorsan yazacaksin ispatlayacaksin elinde belge olacak.
Lafla ucak ucmuyor eylem lazim ama masada degil lafazanlikla hic degil.Hele hele cigirtkanlikla hic olmaz yasina basina bakmadan bazilari karsindakilerini kendilerine göre kiyasliyorlar zavalli fikir aclari tabiki bu konulara benide üzüyor ama neysen o'sundur.Gelismek istiyorsan mideni degil kafani dolduracaksin ilk önce,okuyacaksin arastiracaksin.Davuldanda ses
gelir neden BOS oldugu icin.
Köpeklerine ne idügü belirsiz dedigim icin bana kirilanlar olmustur ama benim acimdan seceresiz köpegi baska türlü burada(Almanyada)tanimlayamam bunda darilicak veya gücenecek bir sey olmamali bende neidiügü köpeklerle
cok avlandim vede köpeklerim öyle olmasina ragmen memleketimin avcilari yani eski benim emsallerim beni ve köpeklerimi
iyi bilirler.Bunda gocunacak hic bir sey yok aslin neyse neslin de odur derler bizde.Haa bu nedenle amac üzüm yemek degil bagciyi dövmekse orada biraz durup düsünecegiz.Aklima gelmisken belirteyim arkadaslar her kusun eti yenmez bazilari mideye oturdugu gibi bagdasda kurar iceride.Netice kacinilmaz nesterdir.Evet seceresiz köpeklerle cok cok iyi avlar yaptim
sizlerde yapmisisnizdr veya dahada yapacaksinizdir güzel bir olay fakat secere illaki av yapmaz seceresiz köpekte av yapmayabilir.Amac egitimdir en iyi soydan gelen bir köpegi elinize alin egitici lacka ise aynen köpekte öyle olur bu %100
kacinilmaz bir olaydir.ama diger tarafta seceresiz bir köpek cok iyi egitim almistir harikalar yaratir yani egitici farki
büyüktür olay budur.Benim köpekler hakkinda yazdigim buradaki köpek platformuna uygun oldugu icin yazilmistir tarafimdan ama ben bun yazmak zorundayim cünkü sisteme uymak zorunuzdasinizdir burada.Buna ragmen bana kirilan darilan varsa helallasiriz olur biter.Eger tam olarak bu kadar yazmama ragmen anlasilmadiysa ekimde allah nasip ederse Emetteyim gelirsiniz,görüsürüz cayimizi icersiniz olayi LIVE anlatirim arkadaslar.Hepinize rastgele.
Resim
Kullanıcı avatarı
M.Erdem Yalcindag
Administrator

Mesajgönderen yalcin05 tarih Cmt 21. Haz 2008, 08:28

selamlar mustafa abinin yukarıda yazdığı tüm konulara başından sonuna kadar fakıfım son güne kadar secereli köpekler diye düzenlenen son gün ne üdüğü belirsiz köpeklere dönen ve bir tek hakemle oda sıfatı belirsiz tabii durum böyle olunca da hak yerini bulamaz ve bulması beklenemez sen yıllarını ver onca emek onca para harca ordan biri çıksın belki çok kısa bir mazisi olan senin yıllarını alsın yok öyle birşey fcı demişsen herşey kuralınca olur sayı ile değil tabii bu ogünkü düşünceler idi ama bugun bazı şeyler kabul edilmek zorunda oldu ve açıklama biz yanlış yapmışız bugune kadar yapılanlar yanlış özür dileriz bundan sonra fcı * kıf kuralları gereği düzenleme yapılacaktır.zamanla hepimiz bugünki tabir ile ne üdüğü belirsiz köpekler besledik avlandık birçoğundanda memnun kaldık çünkü mesele sadece av yapmaktı oysa şimdi durum farklı secere yani kağıt parçası diye bilinen bir evrak o kadar basit olamaz buyrun girin hege-haus un sitesine 1938 yılından beri tutulan kayıtları inceleyin basitmi değilmi görün bu benim bildiğim sadece bir örnek tabii çoğaltılabilir ama bana göre yanlışın neresinden dönülürse yine kardır.saygılarımla
Yalçın AKKURT
A Rh+1966 AMASYA/5326649295
[img width=320 height=240]http://i51.tinypic.com/2s0z5n4.jpg[/img]
yalcin05

Dön Makale & Köşe Yazıları/Artikel & Pinnwand

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir