Türkiyede Köpek Üretimi Anlayisi

Türkiyede Köpek Üretimi Anlayisi

Mesajgönderen M.Erdem Yalcindag tarih Cum 11. Tem 2008, 16:43

Degerli Arkadaslar,

Köpek üretme olayi göründügü kadar kolay olmayan bir istir Avrupada.Ama bizde ali senin disiyi benim erkege

cekelim ve ciftlestirme.Olay bu ama esasinda bu degil nedenine gelince senelik o kadar köpek biribiriyle cekiliyor bu

konu hakkinda o kadar teoriler üretiliyor ki aman kimse duymasin.Ellerindeki cinsleri baska cinsle birlestirirp baska bir

cins

elde etmeye kalkanlarimi ararsin,nedenine gelince efendim köpek yavasmisda kokusu azmis kisa kokuluymus gibi

eften püften seyler.Cocuklara anlatsaniz güler mi aglar mi bilmem?Bu köpek olayi ,üretim ,egitm bunlar ayri ayri bir

sektör burada .Avrupali iysini coktan bulmus daha iyisini nasil gelistirebilirim diye ugrasiyor.Bizde ise hala kör horoz

dövüsü misali.

Burada her cinsin bir üretim yönetmeligi var.Bu nedir?Örnegin bir Weimaraner köpegini ele alacak olursak,

av köpekleri bildiginiz gibi bazi sinavlara tabi tutulurlar tabi kimse sizi zorlamaz zorlayamazda bu sinavlar icin.Ha bu

sinavlara köpeginizi egitip yaptirabilirseniz köpeginizin degeri artar yani kalifiye meslek sahibi bir eleman olur.

Köpeklikten av köpekligine terfi etmis olur tabiki bu sinavlari basarmak her avcinin yapabilecegi kolay elde edilen

veriler degildir.Zaman ,sabir ,egitim hepsini bir arada yürütecek kapasitede olmaniz gerekir.Bu yazdiklarim burayi

kapsamaktadir.Türkiyeyede de Kulüpler kuruldu sinavlar yapilmaya baslandi fakat zamanla hersey daha iyi olacagi

kanisindayim.

Simdi sinavlarini ve ara sinavlarini basariyla gecip ve avci köpegi ustasi olan köpekten üretim yapabilirsiniz.Neden o

artik irkinin tüm özelliklerini tasidigi gibi kazandigi belgelerlede kendini ispatlamistir.Zaten sinavlari yapip bitirmeniz

en basarili olsaniz bile 1,5-2 senenizi alir.Bu arada köpeginiz 18 ayini bitirmis iki yasina girmis veya girmek üzeredir.

Yani anatomik yapisini tam olarak tamamlamis sayilir.Tabiatiyla 18 aylik bir köpegin kalca cikigi röntgeni cekilmesi

gerekir bu veteriner hekim tarafindan köpek bayiltiktan sonra cekilir.Ondan sonra bu film hangi köpek kulübüne üye

iseniz oraya gönderilip kalcanin uygun olup olmadigini iceren bir onay gelir.Eger köpegin kalcasi uygun degilse üretim

yasal olarak gerceklesmez.Ama tersi ise üretimi yasal olarak yapabilirsiniz.Ayni sey disi ve erkek icin gecerlidir.

Tabiki weimaranerler sert karakterli olduklari icin üretimden önce üretim icin ayrica sinava tabi tutulurlar.Eger bu

sinavda basarili olamazsa üretim izni sifirlanir.Bu arada irkinin özelliklerini tasidigini ispatlayan bir show gösterisinide

hakemler tarafindan gecerli not alarak gecmesi gerekir.Yani dis ,kuyruk,kulak,dis görünüs,ayaklar hepsi okey olmalidir.

Bundan sonra ciflestirme yapilabilinir.Tabi bu kisiler arasinda bir andlasmadir.Erkek köpek sahibi ya bir yavru alir veya

yavru karsiligi ücret talep edebilir veya hic bir sey almaz.Bu kendi aralarindaki bir olaydir.

Yavrular dogduktan sonra 8-10 haftaliga kadar anneleriyle kalir,ondan sonra tabiki yavrular satilir.Zaten taninmis

köpekler yavrular anne karninda iken sahiplerini bulmuslardir.Dogan yavrularin en gec üc gün icinde veteriner tarafindan

kuyruklari

kesilmelidir.Tabi cogu veteriner arkadaslarda buna karsi ama bu yapilmasi gereken bir olay.Kesim konusunu daha önce

yazmistim.Bu arada dogan yavrularin tüm asilari sahibi tarfindan yaptirilir ,bu arada asi kagitlari ve ruhsatlari hazirlanarak

alicilara teslim edilir.Tabiki her üreticiden köpek almak dogru degildir bence nedenine gelince:Ilk önce anne ve baba avci

olmalidir.Bunun disinda her zaman avlakta kullanilmis olursa yavrularda bu bariz sekilde görülür.Yoksa üreticiler bence

normal rant üreticileri birde avci üreticiler olarak ikiye ayrilir.Tabiki sizlere tavsiyem ikinci üreticilerdir ama maalesef

cogu arkadasimiz almanyadan veya avrupanin baska devletlerinden köpek aliyiorlar ama bu bahsettigim olayi kaale

almiyorlar fakat bu cok önemli bir konu yani avci icin bu cok önemli ama sadece üretim yapacaksaniz o da ayri bir konu.Sonra

avrupadan her köpek iyi av yapacak diye bir sey yok bu egitimle ilgili bir konu.

Iste arkadaslar kalemin yazdigi kadar sizlere buradaki üretimin ne kadar zor ve mesakketli oldugu hakkinda yazdim

olay o kadar kolay degil burada ama bizde.....karari siz verin,kalin saglicakla.
Resim
Kullanıcı avatarı
M.Erdem Yalcindag
Administrator

Re: Türkiyede Köpek Üretimi Anlayisi

Mesajgönderen 43.ro tarih Pzt 14. Tem 2008, 05:32

Selamun aleykum,
Avrupali gelsin bizden ogrensin.(her konuda sarfettigimiz sozleri bu konudada sarfederiz.Ancak yapilan bu isleri yerinde gorunce anlariz. ama is isten gecer.)Cok dogru soylemissiniz Mustafa bey,emeginize saglik.Selamlar.
Kullanıcı avatarı
43.ro

Mesajgönderen M.Erdem Yalcindag tarih Pzt 14. Tem 2008, 08:06

Slm Mestan bey,

Karinca kararinca bir seyler yazdik herkes hissesini alacak illaki iste burada is var.Bizde ise laf üretiriz tek fark bu olsa gerek.Neyse hosca kal.
Resim
Kullanıcı avatarı
M.Erdem Yalcindag
Administrator

Mesajgönderen tarsusluprofesyonel tarih Pzt 14. Tem 2008, 08:20

ewet mustafa abı dedıklerıne harfı harfıyen katılıyorum.yeterkı kopek kızan olsun.Allah ne verdıyse onune ne gelırsen ese cekıyorlar.örn, ben bızım burda ornek verım tarsusa has catalburundan.kopek kızan oluyor ee neymıs kokusu eksıkmıs vs vs. poıntere settere cekıyorlar.yavrular doguyor buyuyor ava gıdıyor.canavar gıbıymıs eksıksız av yapıyormus saf kan bır poıntere bıle tas cıkartır dıyorlar.bence her sey kendı dogallıgında ve kendı yapısında guzeldır.
saygılar..sevgıler..rasgele.
tarsusluprofesyonel

Mesajgönderen yalcin05 tarih Pzt 14. Tem 2008, 09:01

dünyada gerekli keşifler yapılmış olup yeniden keşif gerektirmez mesele keşfi yapılanlardan en doğruyu bulup devamını sağlamaktır tabii buda tamamen öğrenmeyle bilgi depolamakla olur verdiğiniz ve vereceğiniz tüm bilgilere şahsım adına açık olup almaya devam edeceğim emeğinize tşk.ederim saygılarımla
Yalçın AKKURT
A Rh+1966 AMASYA/5326649295
[img width=320 height=240]http://i51.tinypic.com/2s0z5n4.jpg[/img]
yalcin05

Mesajgönderen sebiltrofe tarih Pzt 14. Tem 2008, 09:58

mustafa abi yazıların doğruyu da yanlışıda ortaya koyuyor yanlışlardan dönmekte geç kalmadık bizim türk avcıları artık daha iyi bilinçleniyor köpeklerdeki saf ırk ve secere konusunda ben dahil artık bilgi alıyoruz sizlerin sayesinde teşekkürler elinize sağlık
Cemil DURMAZ
sebiltrofe

Mesajgönderen sharpshooter tarih Çrş 16. Tem 2008, 19:21

eline saglik mustafa abi yazin cok guzel olmus insallah bu isi acemice yapanlar okurda kendilerini biraz da olsa gelistirirler.ben senin kopekler konusunds cok hassas oldugunu biliyorum,bu hassasiyete diger arkadaslarinda dikkat etmesini istiyorum,av kopegi almak karnini doyurup ava gitmekle bitmiyor,sorumlulugu cok buyuk,demek istedigim bu sorumlulugu tasiyamayacak arkadaslardan ricam kopek alipta hayvaninda gunahina girmeyin,mustafa abininde anlattiklarindan sonra bu isin nekadar ciddi oldugunu anladik ve lutfen bu konuyu ciddi olarak bir daha dusunelim,,,
saygilarimla
sharpshooter
Resim
sharpshooter

Mesajgönderen M.Erdem Yalcindag tarih Pzt 28. Tem 2008, 11:45

Degerli Arkadaslar,

Bu konuya ilaveten bir seyler yazmak istiyorum gecenler x sitesinde gözüme carpti.Arkadasin biri ki bu

sahis senelerdir köpek üretmis yetistirmis falan filan ..........Ne acidir ki ürettigi köpek cinsinin üretim prosedürünü

bilmiyor bunu bizzat ben gözümle okudum ve üzüldüm.Düsünebiyormusunuz bu sahis kendine göre köpek üretiyor

ve satiyor fakat isin ne sartlarda üretilecegini bilmiyor valla koskoca bir pes dogrusu ve cogu arkadasimizda bu

köpek aliyor.Bu sahis köpekelrin ne sartlar altinda üretilebilecegini bilmedigi gibi karsidakine soruyor nasil olacagini?

Degerli üretici kardesim bu ise baslamadan yani para sevdasina kapilmadan bu isi neden organize etmedin?

Etraftan serzenisler alinca eh istesede istemesede is sakat olacak bari bir seyler yapayim diyor.Ve bu kisilere

yarismalarda görev veriyorlar maalesef..yarabbi ne günlere kaldik ama beterin beteri var derlerya.Bundan daha

beteride olacagini sanmiyorum.Arkadaslar bir isi ya profesyonelce yapilir yada yapilmaz.bilmiyorsan ögren kardesim

ondan sonra yap ne yapacaksan yap.Ve bu kisiler Türkiyenin her yerine köpek satiyorlar düsünebiliyormusunuz?

Kimsede bir sey demiyor tabi buda birikim olayi tencere bossa sadece su kaynar ve buharlasip ucar.Ama ben

bildiklerimi yazi diliyle yazarim ki ögrenin diye tabi isteyenler icin.zaten kimseden de cekindigim filan yok bu site

hepimizin

herkes dogru bildiklerini veya ispat edebilecegi seyleri yazar ve hepimiz isiklaniriz olay budur. Hepinize kolay gelsin.
Resim
Kullanıcı avatarı
M.Erdem Yalcindag
Administrator

Mesajgönderen yalcin05 tarih Pzt 28. Tem 2008, 12:51

göz doğru gördüyse,dudaklar güzel güzel anlattıysa,el en iyi yazı sitili ile yazdıysa buna daha ne denebilirki.
Yalçın AKKURT
A Rh+1966 AMASYA/5326649295
[img width=320 height=240]http://i51.tinypic.com/2s0z5n4.jpg[/img]
yalcin05

Mesajgönderen M.Erdem Yalcindag tarih Çrş 30. Tem 2008, 14:04

Slm Yalcin ,

Iyi dileklerin icin allah razi olsun,hosca kal.
Resim
Kullanıcı avatarı
M.Erdem Yalcindag
Administrator

Sonraki

Dön Makale & Köşe Yazıları/Artikel & Pinnwand

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir