köpekler Hakkinda

köpekler Hakkinda

Mesajgönderen M.Erdem Yalcindag tarih Pzt 26. Oca 2009, 20:41

Sayin Arkadaslar

Bende bu konuda bir seyler yazmak ihtiyacini gördüm.Köpek egitiminin A'si ITAAT'le baslar.Eger iyi

bir ITAAT egitimi almamis köpegin sorunlari hemen kapinin önünde demektir.Belirli bir süre av yapsa

bile olmadik anda filmi kopariri buda sizi cok üzer .Onun icin Itaati tam kavradikdan sonra

digerleri yavas yavas gelir .Yani köpeginizi istediginiz yöne cekme artiniz elinizde demektir bu da

cok sey ifade eder.Ferma ve aportta önemlidir diyorum bu benim kisissel görüsümdür.Ferma

önemli degildir fakather köpek ferma yapar. Fermadaki bekleme SÜRESI beni ilgilendirir.Buda sizin elinizde olan bir seydir

antremanla bu süreyi uzatabilirsiniz.Fermada fazla kalmayan heyacanli köpekle fazla avin tadida

olmaz bence.Tabi bu heyacan sahibinde de varsa buyrun cümbüse denebilinir.Aportta önemlidir.

Tabiki bu arada aport öncesi,aport sonrasi,avin sikilmasi,getirmeme,getirip vermeme,avi agzindan birakma ,uzak mesafeden tasimama gibi sorunlar cikabilir.Ferma ve aport biribirinin tamamlayicisisidir .Yani ayakkabi corap misali.Bu

arada su aportuda ayri bir özellik tasir.Yani kisacasi APORT emri verildiginde köpek herseyi aportlamak

zorundadir.Yok cullukdu,tilkiydi gibi nedenler olmamalidir.Iste burada ITAAT sorunu hemen karsiniza

cikiverir.Onun icin arkadaslar sabirla ve intensif calismayla köpeginize ITAAT'i kabul ettirdiginizde

olacak güzellikleri gördügünüz an bana hak vereceksiniz mutlaka.Tabi buda zaman ve can sikicida

olabilir eger saglam sinirleniz ve zamaniniz yoksa lütfen ise baslamayin yoksa kas yapayim derken

gözü cikariveririsiniz.Sonra ne olur telafisi mümkün olmayan arizalar cikar.Bütün bunlar belirli bir seviyeye ulastikdan sonra köpekdeki gelismeleri rahatca izlersiniz.Hersey bir harmoni icinde olmalidir.Örnegin

köpeginizle her zaman ayni tonda yani kücük harflerle konusma gayreti icinde olun,aportlanan bir ördegi her zamanki gibi kendisi aportlayip getirip önünüzde otursun.Isin nitelik tasiyan yerleri bunlardir.Tabi

bunlarda emek ister,efor ister.Köpeginiz takilmis izden gidiyor konusmayin birakin kendi kararini kendi versin zamanla rotayi direk bulup avin tepesine dikilecektir.Ben cok görmüsümdür avda köpek yarali ararken sahibi arka arkaya konusur cok lüzumsuz bir olaydir.Köpeginiz en yüksek konsantreyle ava dogru giderken konusan bir sahip hadi kizim ,aferin filan gibi.Bunlar köpegin konsantresini dagilmasina yardimci nedenlerdir.
Tabi ben yazarim herkes bildigini yine yapabilir.Bu arada köpegin avi ne kadar cok görmesi oldugu gibi
önünde vurulmus olan avda performansini fazlasiyla artirir.Buda burdaki sartlada en azindan 3 veya 4 seneyi bulur.Bu zaman köpegin performansina bagli oldugu gibi egiticisinide performansiyla orantilidir.Ben bile senenin
300 gününü avda geciririrm buna ragmen benim istedigim köpek 3 senede olusur.
Degerli arkadaslar bu konuyu kisaca degindim bu daha da uzun olabilirdi zaten köpekcilik bir felsefe oldugu gibi egitiminde bunlardan sadece bir koludur.Hepinize iyi egitimler,hosca kalin.
Resim
Kullanıcı avatarı
M.Erdem Yalcindag
Administrator

Re: köpekler Hakkinda

Mesajgönderen 43.ro tarih Pzt 26. Oca 2009, 20:49

Selamun aleykum,
Mustafa bey, cok tesekkurler verdigin bilgiler icin.Emegine saglik,selamlar.
Kullanıcı avatarı
43.ro

Mesajgönderen yalcin05 tarih Sal 27. Oca 2009, 13:53

s.a.
abi açıklamaların ve yazıların için çok tşk.ederim.şahsım adına seninle tanışdığım günden bu güne 3 yıl gibi oldu,bilgilerinle,dostluğunla,ne sordu isem bana en doğru yolu gösterdin,ve şu an 23 aylık olan kurzhaarımı senin bilgi ve tecrübelerinle yetiştiriyorum,inanki abi şu an benim gözümde 10/5 inşallah önümüzdeki yıllarda daha da iyi olacak bizlerden bilgi birikimini esirgemedin ve esirgemeyeceğinide gayet iyi biliyorum.ALLAH razı olsun abi.
Yalçın AKKURT
A Rh+1966 AMASYA/5326649295
[img width=320 height=240]http://i51.tinypic.com/2s0z5n4.jpg[/img]
yalcin05

Mesajgönderen M.Erdem Yalcindag tarih Prş 29. Oca 2009, 11:20

S.A Yalcin kardesim,

Sana degil herkese yardimci olmaya calisiyorum yalcin bu benim görevim zaten meslekte buda vardi.Ögretmek.

Tabi ögrenmek isteyene her zaman yardimci olurum.Ben bildiklerimi sizlere bir nebze olsun aktarabiliyorsam ne mutlu

bir gün gelecek bu fani dünyadan göcecegiz en azindan sizlere bilgi olarak birseyler birakabilirsek ne mutlu bana.

Sormak ayip degil ögrenmemek ayip.Sen kafani yorma sorun oldumu yaz ,elimizden geldigince cevaplayalim.ok.

Allah senden de razi olsun ,emeklerin bosa cikmasin,hosca kal.
Resim
Kullanıcı avatarı
M.Erdem Yalcindag
Administrator

Mesajgönderen jäger21 tarih Prş 5. Şub 2009, 13:50

S.a Erdem abi,

Sana katilmamak elde degil basarilarin devamli olsun .Yazilarini zevkle okuyorum.Bilgilerin icin cok tesekkürler.
jäger21

Mesajgönderen M.Erdem Yalcindag tarih Pzt 9. Şub 2009, 10:03

S.A Jager 21,

Bir seyler yazip kissadan hisse alinmasini saglamaya calisiyoruz ,kendine iyi bak ,hosca kal.
Resim
Kullanıcı avatarı
M.Erdem Yalcindag
Administrator

Dön Makale & Köşe Yazıları/Artikel & Pinnwand

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir