porsuk sazan avi

Tatlı su ve tuzlu su balık türleri , avlanma şekilleri.
Süßwasser oder Salzwasser Fischearten, Fangtechniken.

porsuk sazan avi

Mesajgönderen 43.ro tarih Çrş 27. Ağu 2008, 11:21

PORSUK BARAJI

Selamun aleykum,
1987 den once idi cunki anadol arabam vardi 87 de kestirip pikap yapmistim.Anadol araba ile iki arkadasim babam ben ve oglum.O iki arkadas daha once gitmisler yeri biliyorlar avci kayalarinin Kutahya tarafinda ufak bir burun ve ufak bir koy.Araba suyun kiyisina fazla yaklasmiyor 30~40 metre yukari yamac`a biraktik.Arabadan avlandigimiz yer,avlandigimiz yerdende araba gorunuyor.Gunlerden Cuma gunu aksama 2 saat var.Arkadaslar burundan sag tarafa dogru kuspeli sallama oltalarini attilar,bana burunun sol tarafi ve koy kaldi.Biraz dolastim burunda 20`30 metre koya dogru girerken 5~6 metre su boyunda sergen kayalar var su nerede ise kayalarin ustunu yaliyor.Oltalari oraya atmaya karar verdim.Arkadaslara sordum burasi nasil diye biz gecen hafta buradaydik bir seey yapamadik burasi cok derin dediler.Hakikaten derinmis 4 metre derinlik verdim mantara kenardan 3 metre uzaklikta yuzuyor mantar,derinlikleri ayarladim.Babamin bambu kamisi var buruna dogru 10 metre ileriye o yerlesti.Ben ve oglum sergen kayanin uzerine kurduk tezgahi.Alman bir arkadasim vardi beraber calismistik Almanyadan 1979 da 4,5 metre shimano kamis ve makina ile 3,90 dam kamis ve makina getirmisti iki onlar ve iki bambuda ben attim ve o pozisyonda igneleri disari alip yemledim.Rahmetli anacigim nisasta cikarmisti tam bir teneke nisasta posasi vardi oyle olmuski neredeyse kurtlanacak eksi eksi kokuyor.Onunla yemledim.Oylece birakip arabanin yanina gidip cayi hazirladim arkadaslar yiyecek kadar capak yakaladilar onlari taze taze kizartip bol zeytinyagli limonlu salatayla goturduk.uzerinede cay keyfi iyice karanlik coktu.Seyyarida taktim muhabbet bol.O zamanlar cok merakliyim ozel bir mantar yaptim mantar yattigi zaman birsey yok 45 derece dikilmeye basladigi zaman isik yaniyor.(civa kullanarak yapmistim.hatta civa cabuk oksitlenip eliktrik akimini gecirmemezlik yaptigi icin teknik cam ve teflon kullanmistim.)Gece biraz onunla 2~3 saat kadar avlandim kucuk bir balik yakalamistim.Aslinda ben birazda onun icin gecelemek istemistim ama balik randuman vermeyince pek keyif alamadim.Biraz uyuduk sabah saat beste oltalar suda idi.Arkadaslar bagrismaya basladi gezdir falan diye demekki balik baslamisti.Biribirimizi goremiyorduk yalniz olta kaldirinca kamisin ucu gorunuyordu.Bagrismalar devam etti saat 5.5 bende tik yok.Sat 6 oldu basladi benim oltalar cekiyorum kiloluk,cekiyorum kiloluk.Oltayi uce indirdim babam da geldi yardima.Sonra ikiye indirdim,ben cekiyorum oglum baligi cikariyor babam hapise koyuyor inanin zor yetistiriyoruz.saat dokuz kesildi balik tik yok.tekrar yemledim,bekliyorum.Arkadaslar obur taraftan geldiler 8~10 capak yakalamislar,kamisla hic alamamislar.babamda hic alamadi.obur taraftan gelen arkadaslarin biri yan tarafima bir kamis atti.Bekliyoruz.Bizim iki cuval ful dolmus babam ucuncuyede koymus arkadaslar tabiki bilmiyor,gormediler.Saat 10 civarinda Kutahyalilar bilir rahmetli konyali haci osman kardesi ALLAHuzun omur versin Sitki abi ve Sagmidir bilmiyorum sag ise ALLAH uzun omur versin bekci ahmet geldiler koyun karsi tarafina oturdular.cok yakiniz biribirimize konusmalar aynen duyuluiyor.Aradan 15~20 dakika gecti bekci ahmet yeri gogu yikiyor gezdir diye 250 gramlik bir sazan capagi.yarim saat kadar daha sonra benim bir olta calismaya basladi 10~15 parca daha aldim,yanimdaki arkadas 250 gramlik o zamanlar cok seyrek cikan bir aynali capagi aldi.Balik tekrar kesildi.Ben toparlanmaya basladim arkadaslar yahu sen ne yapiyorsun devam edelim diye tuttugumuz balik hepimize yeterde artar dedim cuvallari cikarmaya baslayinca gozlerine inanamadilar biz niye hic duymadik diye.100 kusur parca hep kiloluk sanki suyun altindan birisi tartipta takivermis gibi.Ben daha toparlanirken Haci osmanlar benim yerime yerlestiler.Ogun aksama kadar kalmislar 33 parca balik almislar.Sezon sonuna kadar o kayayi bir daha musait bulamadim verimi ne oldu bilmiyorum.Biz baliklari cikarip guzelce kardes payi yapip ayrilirken arkadaslarimim gozu hala oradaydi.Selamlar.
Kullanıcı avatarı
43.ro

Re: porsuk sazan avi

Mesajgönderen M.Erdem Yalcindag tarih Çrş 27. Ağu 2008, 12:32

Slm Mestan bey,

Iste av isi bu neyin nerede ve nasil cikacagi belli olmaz ama AVCI her zaman umutludur.Neyse unutulmuyan bir

ani insaallah tekrar olmasa bile biraz daha yakinini yasarsiniz,kolay gelsin,hoscakalin.
Resim
Kullanıcı avatarı
M.Erdem Yalcindag
Administrator

Dön Balık Avcılığı/Angeln

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir